Fa | En
تاريخ : پنج شنبه 1395/10/30
کد خبر: 55969
نقش مدیران هنری، بکارگیری آموخته های تصویری برای آموزش کودکان است

نقش مدیران هنری، بکارگیری آموخته های تصویری برای آموزش کودکان است

استاد طراحی گرافیک، با اشاره به اهمیت جایگاه مدیریت هنری در فرایند تولید کتاب های تصویری کودک و نوجوان گفت: مهم ترین وظیفه ی مدیر هنری، بکارگیری آموخته های تصویری هدایت کننده ی مخاطب کودک و برگرفته ازهویت بصری ناشر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث،  کوروش پارسانژاد،  در نشست ناشران کودک و نوجوان و تصویرگران که روز سه شنبه ۲۸ دی ماه با موضوع جایگاه مدیریت هنری در فرایند تولید کتاب های تصویری کودک و نوجوان در نگارستان اشراق قم برگزار شد، افزود: در تولید کتاب کودک، زیبایی،  خلاقیت و نوآوری محصول داشته باشیم.

داور جشنواره های بین المللی، تصریح کرد: طراحی گرافیک براساس اصول دیزاین شکل گرفته و هنری پرکاربرد است.

 این مدرس دانشگاه، گفت: گرافیک به عنوان راه حل های بصری(نوشتار و تصویر) برای رفع نیازهای ارتباطی جامعه استفاده می شود.

پارسانژاد افزود: طراحی گرافیک با زندگی و احتیاجات روزمره انسان ها ارتباط دارد و دائم در حال نو شدن است و شاخه ایی  از آن به تولید انواع نشریات مجلات و نشر رومیزی اختصاص دارد.

وی خاطرنشان کرد: در گرافیک نشر طراح گرافیک برای معرفی محصول تلاش می کند تا با تازگی و خلاقیت کتاب را به بهترین شیوه معرفی کند.

پارسانژاد با اشاره به شکل گیری گرافیک معاصر گفت: نتیجه تلاش ها و آفرینش هنری مرحوم مرتضی ممیز طراح گرافیک، تصویرگر و استاد دانشگاه به طراحی گرافیک ایران در دوره معاصر صورت گرفت و نتیجه آن راه اندازی موفق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان، به شیوه ای روش مند و حرفه ای بود.

رئیس انجمن ناشران کودک و نوجوان قم نیز از سخنرانان این نشست بود.

حجت الاسلام علیرضا سبحانی نسب مهم ترین مشکل بازار کتاب را توزیع کتاب عنوان کرد و گفت: دغدغه متولیان کتاب در توزیع کتاب است.

مدیر نشر جمال، با بیان اینکه توزیع خوب از تولید خوب آغاز می شود، افزود: آثاری که در تولید آن دقت نمی شود، در زمان توزیع مشکل پخش خواهد داشت.

رئیس انجمن ناشران کودک و نوجوان قم، اظهار کرد: در مسیر تولید کتاب کودک، زمانی که مولف و تصویرگر عملکرد خوبی داشته اند مورد قبول مخاطب بوده است.

وی افزود: سلیقه مخاطب مقدم بر هنرمند است و گاهی آثاری که در جشنواره مقام اول کسب می کنند برای مخاطبان در درجه دوم اهمیت دارد و باید مدیران هنری و هنرمندان در یک جهت تلاش کنند.

حجت الاسلام سبحانی نسب خاطرنشان کرد: هزینه ای که برای بخش هنری در قالب مدیریت هنری، تصویرگری، چاپ مطلوب و علاقه مندی مخاطب، تولید شود از هزینه تبلیغات می کاهد.

           

فرید الدین ملایی مدیر گروه دیزاین و هنر سپید نیز سخنران دیگر این نشست بود.

وی گفت، نمایشگاه جنبی نشست، حاصل تلاش جمعی از هنرمندان تصویرگر است،.

این طراح گرافیک افزود: یکی از رویکرد های مغفول در زمینه آموزش تصویرگری در ایران، رویکرد دیزاین محور است.

عضو انجمن طراحان گرافیک ایران خاطرنشان کرد: ساده ترین مساله ایی که یک تصویرگر کتاب کودک با آن روبروست شیوه ادراک کودک از جهان است وباید از همین رو برای مخاطب خود تلاش کند.

برگزاری نمایشگاه آثار تصویرگران و پاسخ به پرسش های شرکت کنندگان از دیگر برنامه های این نشست بود.

این نشست چهارمین نشست از سلسله نشست های مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث به منظور تولید آثار با محتوای ادبی و تربیت دینی با عنوان امور هنری کتاب های کودک و نوجوان و همکاری انجمن ناشران کودک و نوجوان قم و تصویرگران و مدیران هنری با تجربه است.