Fa | En
تاريخ : پنج شنبه 1394/2/10
کد خبر: 42181
با حضور رئیس مجلس  صورت گرفت؛ رونمایی از نسخه جدید پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران

با حضور رئیس مجلس صورت گرفت؛ رونمایی از نسخه جدید پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران

نسخه جدید پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران(lib)، پیش از ظهر امروز با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مؤسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث رونمایی شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث، همچنین در این مراسم، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، استاندار قم و مسئولان استانی حضور داشتند، خدمات و توسعه شبکه پهن‌باند قم به بهره‌برداری رسید.
در نمایشگاه بهره‌برداری از پروژه توسعه خدمات شبکه (پهن‌باند) استان قم خدمات مراکزی چون اداره کل فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه کشور، مرکز کامپیوتری علوم اسلامی (نورسافت)، مرکزی فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران کل کشور، دفتر تبلیغات حوزه‌ علمیه قم، شرکت ارتباطات زیرساخت و دیگر مراکز ارائه شده است.
لاریجانی و واعظی با بازدید از این نمایشگاه در جریان خدمات ارائه شده این مراکز قرار گرفته‌اند.
مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه‌های ایران درباره این پایگاه اظهار کرد: در نسخه جدید دسترسی آسان به منابع پایگاه صورت گرفته و در طراحی جدید کاربران به شکل گسترده امکانات موجود در پایگاه را مشاهده کرده و به آسانی از آنها بهره‌ می‌برند.

وی عنوان کرد: صفحات مرتبط با اطلاعات هر یک از کتابخانه‌ها که عبارتند از جست‌وجوی ترکیبی، فهرست الفبایی، درختواره موضوعی، قفسه مجازی،‌ در یک صفحه ادغام و در دسترس کاربران قرار گرفته است.
حجت‌الاسلام احسان سرخه‌ای خاطرنشان کرد: از جمله قابلیت‌های جدید پایگاه استفاده از ابزارهایی است که ارتباط بهینه بین پایگاه و موتورهای جست‌وجو را امکان‌پذیر می‌کند و کاربران به راحتی می‌توانند با استفاده از موتورهای جست‌وجو به منابع داخل سایت دسترسی پیدا کنند.
وی با بیان اینکه اکنون بالغ بر ۱۱ میلیون عنوان کتاب در پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه‌های ایران وجود دارد، گفت: ۴۵۲ کتابخانه از سراسر کشور در این پایگاه قرار گرفته که این تعداد ۱۳۰ شهر کشور را در بر می‌گیرد.
سرخه‌ای با اشاره به عضویت کتابخانه‌های بزرگ و معتبر در پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه‌های ایران گفت: کتابخانه ملی، آستان قدس رضوی، کتابخانه مجلس، دانشگاه تهران، ‌وزارت امور خارجه و کتابخانه آیت الله مرعشی در این کتابخانه عضویت دارند.
وی خاطرنشان کرد: پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه‌های ایران، به همت موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث راه‌اندازی شده تا خدماتی به محققان و پژوهشگران ارائه دهد و کاربران به اطلاعات کتابخانه‌های تخصصی دانشگاهی،‌ حوزوی و عمومی کشور دسترسی داشته باشند.

مدیر پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه‌های ایران یادآور شد: آشنایی دانش‌پژوهان با کتابخانه‌ها و خدمات مختلف آنها و عرضه مجموعه اطلاعاتی که در شناخت کتابخانه‌ها موثر بوده از جمله اهداف این پایگاه به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه علاقه‌مندان می‌توانند برای دسترسی به پایگاه اطلاع‌رسانی www.lib.ir مراجعه کنند، گفت: دسترسی آسان و سریع، ایجاد پایگاهی فراگیر، کاهش هزینه‌های فهرست‌نویسی، معرفی و... از جمله اهداف این پایگاه است و امکان جست‌وجوی ساده، پیشرفته و کتابخانه‌ای در این پایگاه وجود دارد.

 خبر و عکس : روح الله مهپور

 

منبع :