Fa | En
عنوان : معاونت فرهنگي و هنری

معاونت فرهنگي و هنری

سه. معاونت فرهنگی و هنری

این معاونت به عنوان یکی از بخش­های مهم مؤسسه وظیفه عمومی سازی معارف اهل بیت علیهم السلام برای اقشار مختلف جامعه، اطلاع رسانی مناسب از فعالیت­های مؤسسه و برقراری ارتباط با مراکز علمی داخل و خارج کشور و و نیز پشتیبانی از فعالیت‌های مشترک علمی بخش­های مختلف مؤسسه، (اعم از دانشگاه و پژوهشگاه) را با مراکز آموزشی و پژوهشی داخلی و خارجی بر عهده دارد. این معاونت از بخش های ذیل تشکیل شده است.

۱. اداره کل فرهنگی

از جمله وظایف مهم این اداره کل عمومی سازی معارف حدیثی و همگانی سازی آن برای مخاطبان داخلی و خارجی با استفاده از قالب­های روزآمد و متنوع و با بهره گیری از هنر و تدوین متون عمومی و ترویجی است. همچنین پاسخگویی به پرسش­های حدیثی اقشار مختلف جامعه و برگزاری همایش­ها، نشست­های علمی - فرهنگی و نیز آموزش­های عمومی با هدف ترویج معارف قرآن و حدیث در سطح جامعه در این اداره کل انجام می‌شود«مدیریت برنامه ریزی فرهنگی»،«مدیریت تدوین متون»، «مدیریت آموزش­های عمومی» و«مدیریت پاسخگویی به پرسش­های حدیثی» از مدیریت­های زیرمجموعه این اداره کل است.


۲. مدیریت تولید و پردازش اطلاعات

جمع‌آوری و ساماندهی محتوای پژوهشی مؤسسه، تهیه و امکان سنجی محتوایی، تولید و مشاوره در تحلیل و طراحی و ارزیابی نرم افزارهای تولیدی مؤسسه، راه اندازی و پشتیبانی محتوایی پایگاه های مؤسسه از جمله وظایف این مدیریت است. تعداد ۱۵ نرم افزار رایانه ای، ۵ نرم افزار تلفن همراه و ۷ پایگاه اینترنتی نیز تاکنون در اختیار عموم کاربران قرارگرفته است.

در حال حاضر پایگاه های علمی، خبری، اطلاع رسانی و آموزشی وابسته به این مؤسسه عبارت اند از:

ردیف

عنوان پایگاه

آدرس الکترونیکی

۱.

پایگاه اطلاع رسانی حدیث شیعه

www.hadith.net

۲.

پایگاه شهر حدیث

www.hadithcity.com

۳.

پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه 

www.darolhadith.net

www.darolhadith.com

۴.

پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران

www.lib.ir

۵.

پایگاه اطلاع رسانی دانشکده علوم حدیث

www.qhu.ac.ir

۶.

پایگاه اطلاع رسانی مرکز آموزش الکترونیک

www.vu.qhu.ac.ir

۷.

پایگاه جامع کنگره ها

www.hadithcongresses.com

پایگاه های فوق در آینده نزدیک به یاری خدا، با راه اندازی یک پایگاه جامع چند زبانه به صورت همزمان قابل دسترسی خواهند بود.

مهمترین رسالت این مدیریت، معرفی مؤسسه علمی - فرهنگی دارالحدیث و بخش­های تابع آن و نیز معرفی محصولات علمی پژوهشکده ­های مؤسسه به منظور نشر فرهنگ غنی اهل بیت علیهم السلام است.

همچنین شناسایی زمینه­های همکاری و فعالیت­های مشترک و ایجاد ارتباط و همکاری با مراکز علمی دیگر چه در داخل کشور و یا در آن سوی مرزها و اقدام در جهت فعالیت‌های علمی مشترک ( اعم از آموزشی و پژوهشی ) با مراکز علمی دیگر، در زمره مهمترین وظایف این دو مدیریت است. حمایت از فعالیت‌های مشترک داخلی و فرامرزیِ پژوهشگاه قرآن و حدیث و دانشگاه قرآن و حدیث و اطلاع رسانی مناسب دربارة این فعالیت‌ها برعهده مدیریت فرهنگی و هنری است.

از جمله فعاليت‏هاى معاونت فرهنگى و هنری، شرکت در نمايشگاه‏ها، انتشار سال‏نامه حديثى نور، حديث مهر: سالنماى تحصيلى جوان، مهر تا مهر (يادداشت دانشجويى) و ... است همچنین ماهنامه‏ خبرى، اطلاع‏ رسانى و فرهنگى محدّث در این معاونت منتشر می شود که به انعکاس فعاليت‏هاى بخش‏هاى تابع آستان مقدس حضرت عبدالعظيم†و مؤسسه علمى ـ فرهنگى دارالحديث در زمينه ‏هاى آموزشى، پژوهشى و فرهنگى مى‏پردازد. اين نشريه از مرداد ۱۳۸۵ منتشر مى‏شود.